máj
28
2013

Ako vybrať kliešťa

kliestdarina1

JANKA: Ako môžem najlepšie vybrať kliešťa?

 

 

 

DARINA:Najlepšia ochrana voči kliešťovi je žiadneho nechytiť. Ale to by sme asi nemohli chodiť ani do lesa. A dnes sa už kliešte nájdu aj v parkoch a na miestach, kde by ich človek nečakal. Môj známy si všade dával mimoriadny pozor na kliešťa a nakoniec ho chytil v aute, asi ho tam preniesol jeho pes.

 

Nemať kliešťa je lepšie, ako ho vyberať. A tak každému odporúčam nepodceňovať tohto malého živočícha a riziká, ktoré so sebou nesie. Môžete celé roky chodiť do lesa a nechytiť žiadneho kliešťa, alebo reálnejšie pár ich chytiť a nič sa nestane. Ale potom to raz bude ten vírusovo nakazený a problémy môžete mať do konca života. Keď už idete do prírody, tak sa na kliešťov pripravte a nedajte im žiadne šance.

 

Kliešť sa prisaje a aby sme to necítili, tak do ranky vypustí látku, ktorá znecitlivie miesto vpichu a hlavičku prilepí okolo ranky v koži. Hlavička kliešťa sa so sosákom zaborí do kože a začne vylučovať látky, ktoré nedovolia zrážanie krvi. Zároveň môže cez sosák začať ťahať krv do svojho tela. A tak rýchlosť jeho vybratia bude rozhodujúca.

 

Niekedy sa odporúčalo kliešťa doslova zadusiť mydlom, olejom alebo iným prípravkom a to nie je správne. Odborníci hovoria, že dusiaci sa kliešť sa vyvracia do ranky a pustí tam nevhodné vírusy. A tak ho netreba zadusiť, ale čo najskôr dostať von celého s hlavičkou a sosáčikom. Najvhodnejšia je pinzeta, najskôr kliešťa otočením odlepiť od kože a potom jednoducho vytiahnuť. Nezabudnite si ranku vydezinfikovať.

 

Ľudia často kliešťa vyhodia a to je chyba. Viem, že sa dá kliešť uchovať a poslať na rozbor do laboratória. Je tu takáto možnosť a dáva istotu, že kliešť nebol infikovaný nebezpečnými vírusmi. Dokonca sú na trhu testy, pomocou ktorých si môžete aj doma zistiť, či bol kliešť infikovaný boreliózou. Ale to neznamená, že nebudete sledovať, čo sa deje s rankou po kliešťovi. Keď sa objaví začervenanie kože, trvá viac dní a postupuje ďalej, treba ísť k lekárovi.

 

 

Written by Darina in: Borelióza |

4 komentáre »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien