aug
16
2013

Cukrovka – diabetes

Blue_circle_for_diabetes.svg

darina Chat-icon

ANDREJ: Môžete tak jednoduchšie napísať, o čom je cukrovka? 

 

 

DARINA: Cukrovka je ochorenie pankreasu. Je to maličký orgán, ktorý produkuje inzulín – to je látka potrebná na to, aby sa spracované cukry v krvi dostali do vnútra buniek a bunky mohli aktívne pracovať. Spracovaný cukor v krvi je dôležitý pre mozgové bunky. Ale spracovaný cukor je potrebný aj na výdaj energie vo svaloch, keď sa pohybuješ.

 

Cukrovka sa prejaví pri určitom druhu poškodenia pankreasu. Napr. pankreas poškodia mikroorganizmy, poškodí sa nervstvo na pankrease, poškodia sa cievky a žilky, lymfatický systém v tejto oblasti. Poškodenie a zablokovanie tvorby inzulínu spôsobil nečakaný šok, strach a určitý typ silných emócií. Pankreas zničila silná a neadekvátna imunitná reakcia. Z nejakého dôvodu sa pankreas upchal toxickými látkami a podobne. Prípadne sa pankreatické bunky totálne vyčerpajú z dôvodu poškodenia neurónových buniek a ich nenormálnych požiadaviek na potrebu upravených cukrov. Málokedy je to genetické zvnútra samotných buniek pankreasu.

 

Alebo je nekvalitná tvorba inzulínu a potom sa nedostane cukor do buniek, aj keď je inzulínu dosť. Prípadne trávenie sa v tenkom čreve poškodilo a cukor z trávenia ide v nepoužiteľnej forme alebo čudne upravený. Inzulín a pankreas je v poriadku, ale cukor je neprenositeľný do vnútra buniek.

Written by Darina in: Cukrovka |

12 komentárov »

 • Andrej píše:


  Ja zjem dosť sladkosti každy den, čo myslíš Darina, môžem z toho dostať cukrovku?

  • Darina píše:


   Nie je múdre sa živiť jednostranne a dlhodobo. Pokiaľ musíš jesť každý deň veľa sladkého, tak určite nebude niečo v poriadku s trávením. Najčastejšie je to o tom, že napríklad choré obličky prepúšťajú cukor do moču a robia to vo veľkom. A telo potrebuje cukor a tak ho treba stále dopĺňať. Ďalej môže byť pozmenený hormón, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi a reguluje ju zle. V staršom veku sa v organizme už netvoria zásoby cukru v pečeni a vo svaloch a treba ho dodávať častejšie počas dňa a to hlavne pri fyzickom pohybe a silnom psychickom vyťažení. Príčina sa môže objaviť aj v problémoch so štítnou žľazou. Treba si uvedomiť, že cukor vo veľkom množstve je vlastne pre telo jed. Potreba sa živiť iba cukrom a sladkým môže naznačovať na zlyhávanie normálneho trávenia. Dokonca chuť na sladké a poriadne prudká sa objavuje pri rakovinových bunkách. A okolo nich sa zhromažďuje cukor – glukóza. Dá sa podľa toho diagnostikovať onko riziko v niektorej časti tela.

 • Eva píše:


  Da sa cukrovka zistit z krvneho obrazu?

 • Darina píše:


  Odporúčam ti zájsť na túto adresu a tu majú pekný zber, ako sa testuje cukrovka rôznymi spôsobmi. Verím, že si tam niečo nájdeš:
  http://meditacia.sk/gooplex/diabetes-testy/

 • Andrej píše:


  Ako otestovať, či mám cukrovku?

  • Darina píše:


   Najlepšie je testovanie cukru z kvapky krvi. Vtedy je to jasné a nie je čo riešiť. Potom si treba sledovať rizikové faktory, ktoré môžu viesť k cukrovke ako je nadváha, vek, stresové prostredie, ako sa zdravo človek stravuje, genetické predpoklady, fyzická aktivita, iné choroby, mäso zvyšuje riziko cukrovky, voňavky, opaľovacie krémy a v nich ftaláty, brnenie a pálenie v končatinách, naberanie tuku alebo jeho strácanie, prílišné močenie, prílišné pitie a neuhasiteľný smäd, zhoršovanie zraku. Ale je tu možnosť dať si zdiagnostikovať pankreas a jeho produkciu alternatívne, čo je niečo ako veštecké vyšetrenie na základe intuitívnych schopností senzibilného liečiteľa, ktorý na sebe cíti, že pankreas danej osoby je slabý a chorľavý a treba s ním niečo robiť.

 • Matúš píše:


  Mám cukor v moči, ale testy na cukrovku sú negatívne. Čo to znamená?

  • Darina píše:


   U niektorých osôb môžu obličky fungovať ako regulátor cukru v krvi. A to je asi tvoj prípad. U niektorých je hladina cukru tak vysoká, že môže poškodiť samotné obličky. A potom cukor v moči je prejav poškodenia obličiek. K testu cukru v moči treba pridať test cukru v krvnej kvapke. Vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť aj oči a nohy. Stáva sa, že vysoké hladiny cukru môžu poškodzovať aj iné orgány ako pľúca alebo srdce.

 • japan píše:


  Môžu respiračné ochorenia viesť k cukrovke?

  • Darina píše:


   Sú určité štandardy pre normálne dýchanie. A určité potiaže s dýchaním v detstve, ale aj v dospelom veku počas spánku môžu mať vplyv na porušenie produkcie inzulínu a ďalších hormónov, jeho distribúciu, ale aj vstrebávanie bunkami. Ide hlavne o rozladenie neurónových centier v neurónovo-nervových oblastiach a to smerom do miechy.
   Skorej by sa mal človek s diabetom zaoberať otázkou, ako sa môže cukrovka a nedostatočná tvorba hormónov pankreasu podieľať na poškodení procesov dýchania. Pôjde o poruchu správnej hladiny CO2 v krvi a bunkách. Pokiaľ je nízka hladina CO2, tak je v krvi prekvapujúco málo kyslíka a môže to spôsobovať nevládnosť, únavu a až dusenie a lapanie po kyslíku. V zásade je dobre vtedy dýchať do dlane priloženej na oblasť nosa a úst. Zovretie dlane do polkruhu zabraňuje prísunu kyslíka a dýcha sa CO2 a zvyšuje sa jeho hladina v krvi a tým aj hladina kyslíka v krvi.
   Opačný prípad nastáva napríklad v noci, kde sa v tele nazhromaždí príliš veľa CO2 a zrazu a mimoriadne rýchlo do organizmu valí kyslík. Môže sa tak stať z dôvodu aj vyrovnávania pH do správnej roviny.
   Problém môže byť aj produkcia veľkého množstva inzulínu a prílišné množstvo O2 v bunkách a je tu niečo ako astma. Nedostatok inzulínu zase spôsobí, že v krvi stojí kyslík a CO2 stojí vo vnútri buniek alebo medzibunkovom priestore.
   Ďalej môže pankreas a jeho činnosť narúšať aj srdcová nedostatočnosť, ktorá nevie dostať do pľúc a z pľúc krv a v nej CO2 a O2.
   Vplyv môže mať aj nedostatočná priechodnosť pľúc a ich malá respiračná kapacita pri ochorení alebo stareckých prejavoch samotných alveol.
   Neliečená alebo zle liečená cukrovka môže pacientom spôsobiť rôzne akútne, ale aj chronické ochorenia: hlboké zrýchlené dýchanie (Kussmaulovo dýchanie), ketoacidóza.

 • Karči píše:


  Niekde som čítal, že určité huby dokážu znížiť hladinu cukru v krvi.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien