aug
16
2013

Diabetes 1. typu

0darinaIcon_BubbleFERO: Čo je to diabetes 1. typu?

 

 

 

DARINA: Nie je to o tom, že by sa pankreas a jeho bunky zničili alebo poškodili sami. K poškodeniu prichádza napríklad neprimeranou imunitnou reakciou, kde biele krvinky príliš agresívne napádajú bunky pankreasu a aj chorú bunku považujú napríklad za onkologicky nebezpečnú. A tak postupne zničia pankreas a bunky, ktoré produkujú inzulín.

 

Iný prípad je zase poškodenie buniek pankreasu práve nefungujúcou imunitou a prítomnosťou nevhodných mikroorganizmov, ktoré svojimi výlučkami zničia bunky pankreasu a tak sa človek stáva postupne diabetikom.

 

Sú aj iné prípady, kde sa odtokové cesty z pankreasu zablokujú. Cievy, žily a lymfatické riečište sú  zničené, zarastené alebo niečím upchané napríklad cholesterolom alebo lepkom. Upchaný môže byť aj medzibunkový priestor buniek pankreasu a to hlavne v staršom veku nevhodne sa ukladajúcim lepkom.

 

Netreba zabúdať, že u niektorých jedincov sa tvorí aj takzvaný svalový inzulín a to mimo pankreasu a najčastejšie vo svalových tkanivách alebo v tuku okolo svalových buniek. Aj tieto oblasti môžu byť tak isto poškodzované. Najhorší prípad je, keď sa poškodí tvorba svalového inzulínu a tak isto tvorba v pankrease.

 

Tak isto si treba uvedomiť, že pankreas, ale aj svaly musia produkovať inzulín, ale aj ďalší hormón glukagón, ktorý reguluje množstvo krvi a zásob cukru. A keď sa tento hormón netvorí, tak v krvi je látok obsahujúcich cukor príliš veľa a to ničí organizmus, jeho orgány a bunky. Nedostatok inzulínu zabráni vstupu cukru do buniek, lebo tento vstup je pod kontrolou inzulínu.

 

Written by Darina in: Cukrovka |

26 komentárov »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien