jún
07
2013

Hrozba boreliózy

kliestdarina 1370015268_support-px-pngMIRO: Poštípal ma kliešť, ktorý prenášal boreliózu, čo všetko mi hrozí?

 

 

DARINA: V zásade sa po poštípaní kliešťom nemusí nič stať, pokiaľ ste mali šťastie a kliešť nemal v sebe žiadne vírusy a baktérie. Ale netreba pokúšať osud a do lesa chodiť nepripravený a bez ochranných opatrení. Pretože stačí jediný výlet, jeden infikovaný kliešť a nepríjemnosti sa rozbehnú jedna radosť.

 

Vírusy, ktoré môže mať v sebe, sa dostanú do organizmu a sú schopné odolávať vašej imunite. Úspešne ju klamú a oblbujú a môžu ju poriadne poškodiť. Napríklad si zájdu do kostnej drene a pozmenia tvorbu bielych krviniek. A to je potom veľký problém. S boreliózou, encefalitídou idú do vnútra organizmu aj ďalšie druhy vírusov a baktérií, ktoré sa zvezú popri týchto vírusoch a majú ich ochranu.

 

Vírusy a nevhodné baktérie sa usadia v kĺboch, ale aj v stavcoch a páči sa im aj oblasť mozgu a tu začínajú pôsobiť na bunky – ničiť ich a devastovať. Ešte nepríjemnejšie je, keď napadnú nervový systém človeka.

 

Samozrejme, medicína má viacero možností vyšetrenia a možnosti liečby. Ale vírusy sú často mimoriadne vynaliezavé a napr. sa niektoré počas liečby dokážu uspať a dostať do latentného stavu, môžu si mnoho rokov počkať a znovu sa zobudiť. Niektorých vírusov z kliešťov sa nezbavíte vôbec a postupne zničia oblasť kĺbov a chrbtice.

 

Takže základ ochrany je najlepšie dať lesu pokoj a vyhnúť sa mu. Ale keď to nejde, tak musí nastúpiť precízna ochrana a kontrola a aj rovno v lese, či na vás nepristál nejaký ten kliešť.

 

Tak isto je kliešť rizikový aj vo svojom larválnom štádiu ako drobné biele červíčky, aj tieto sa výnimočne dostanú pod kožu človeka. A tie v lese na svojom tele nemáte skoro ani šancu zbadať. A tak nestojí za to podceňovať hrozbu idúcu z tohto drobného parazita.

 

Written by Darina in: Borelióza |

2 komentáre »

  • Adriana píše:


    Ja sa liečim na boreliózu a nie je to žiadna sranda. Začalo sa to vysokými horúčkami, bolesťami kĺbov a kým lekár prišiel na to, že nemám virózu, tak uplynula určitá doba. Až potom mi nasadil antibiotiká. Mám chronickú boreliózu, bolesti hlavy, tŕpnutie šije. Je to hrozné.

  • Leni píše:


    Videla som na internete aj tinkturu z pučikov topola, možno by si to mohla vyskušať

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien