nov
22
2013

Obličky a choroby

oblicka3darina1GABRIEL: Čo sú to polycystické obličky?

 

 

 

DARINA: Polycystické obličky sa môžu geneticky dediť a to je veľký problém a osudové nepríjemnosti sú isté. Ale polycystické obličky môžu vzniknúť aj pri množstve zápalových procesov v obličkách.A na cystovitosť obličiek môže výrazne vplývať aj rozlietaná hormonálna sústava, kde niektoré hormóny majú vysokú produkciu a niektoré minimálnu. Takáto hormonálna sústava môže u niektorých jedincov spôsobiť cysty v obličkách.

Written by Darina in: Obličky |

10 komentárov »

 • Stano píše:


  Mám obličkový kamienok v obličkách zistení lekárom. Nechápem prečo sa vytvoril, žijem striedmo a som vegetarián.

  • Darina píše:


   Na to, či sa v obličkách bude tvoriť obličkový piesok alebo obličkové kamienky rozhoduje viacero faktorov. V prvom rade v organizme môžu chýbať látky, ktoré rozpúšťajú obličkové kamienky. Obličky môžu zle likvidovať kyselinu močovú a tá sa hromadí v obličkách a je základom pre obličkové kamienky. V tele sa vytvorili nevhodné faktory ako je zmeny v tukových bunkách a ich nevhodná podpora pre tvorbu obličkových kamienkov. Ale aj časté mikropoškodenia obličiek a prienik nevhodných látok do priestoru obličiek.

 • František píše:


  Je pravda, že vážne poškodenie obličiek sprevádza aj opuch tela?

  • Darina píše:


   Pri určitých chorobných stavoch obličiek a ich zlyhávaní začínajú opuchy tváre a postupne sa opuchy stupňujú a objavujú sa na nohách a v brušnej oblasti. Chorobné stavy obličiek sú sprevádzané aj poruchami hromadenia a odvádzania telových tekutín.

 • Irena píše:


  Ako by som si overila, či mám obličky v poriadku alebo sa tam nedeje niečo čudné?

  • Darina píše:


   V domácich podmienkach si to môžeš overiť testovacími prúžkami. To je jedna možnosť. Potom sú tu určité príznaky, ako opuch chodidiel, časté nechutenstvo, chudnutie, vystreľované bolesti do tela a svalov, celková slabosť, častá nevoľnosť. Potom je dobre dať si zdiagnostikovať obličky a ich stav u terapeuta alebo liečiteľa. Môžeš dostať informácie, ktoré si preveríš u lekárov.

 • Milan píše:


  Prečo sa hromadí kyselina močová v tele?

  • Darina píše:


   Kyselina močová sa môže tvoriť a hromadiť v tele z viacerých dôvodov a je to treba lekársky a alternatívne prešetriť. V prvom rade to môže byť poškodenie priamo v obličkách. Potom napríklad v organizme chýbajú látky na rozpúšťanie kryštálikov kyseliny močovej a potom aj piesku a kamienkov z nej. Tak isto tráviaci enzým urináza môže negatívne pôsobiť na jeho tvorbu v organizme. Prípadne aj nevhodné genetické modifikácie v tuku môžu hromadiť a zdržiavať v tele veľa kyseliny močovej. Liečba u lekárov je zvyčajne pomocou tabletiek.

 • František píše:


  Ako je to s fungovaním obličiek v staršom veku?

  • Darina píše:


   V starobe nastáva zníženie hmotnosti obličiek a s tým spojené odumieranie
   nefrónových zväzkov v obličkách. Príliš poškodené obličky zvyšujú krvný tlak a
   vtedy sa operačne odpájajú do obličiek nervy. Obličky prestávajú ideálne čistiť toxíny v krvnej plazme. Obličky často zlyhávajú a je potrebná dialýza, čo je umelé čistenie krvi. Zvyšujú sa hodnoty kreatínu v krvi a signalizujú stav v obličkách. V obličkách zaniká tvorba troch druhov hormónov. V staršom veku sa telo zanáša toxínmi a destabilizuje sa celý systém čistenia krvi. Nastupujú opuchy tváre, rúk a nôh. Hromadenie tekutín v pľúcach a v podbruší. Niektorí dlhovekí jedinci sú schopní reparovať kompletne obličky aj 4 krát za života.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien