nov
15
2013

Obličky

oblickadarina1370015398_kdmconfigMAJA: Viem, že renín a je to obličkový hormón, ale neviem poriadne, ako funguje. Mohla by si mi to vysvetliť?

 

DARINA: No nie je to také jednoduché a trochu zložité na pochopenie. Ide o látku, ktorá riedi krvný tlak na tých najmenších cievkach, žilkách a lymfatických vlasočniciach, ktoré sú na povrchu skupín buniek a s ďalšími látkami to regulujú.

Poruchy tvorby renínu môžu tvoriť základ vysokého alebo nízkeho tlaku.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Syst%C3%A9m_ren%C3%ADn-angiotenz%C3%ADn-aldoster%C3%B3n
http://en.wikipedia.org/wiki/Renin_inhibitor

Written by Darina in: Obličky |

10 komentárov »

 • Lojzo píše:


  Čo je to kreatínový obličkový test a ako sa realizuje?

  • Darina píše:


   Doporučujem si kliknúť na túto adresu a tu si nájsť informácie o rôznych testoch okolo obličiek a načítať si podrobné informácie. Je to orientačný test a hovorí o možnom poškodení obličiek. Horšie je, keď v teste na obličky sa nájde albumín, čo je zložka krvi. Tu je o testoch na obličky toho viacej:
   http://meditacia.sk/gooplex/oblicky-mechur-testy/

 • Maroš píše:


  Je pravda, že jedna oblička oddychuje, regeneruje a druhá aktívne pracuje?

  • Darina píše:


   V tele máme dve obličky a skutočne, keď je všetko v poriadku, tak jedna oblička je určité obdobie plne aktívna a druhá sa skorej venuje údržbe. A po čase sa to môže prepnúť opačne. Pri chorobných stavoch a v staršom veku sa náhodne stáva, že jedna oblička ťahá roky a druhá sa stále udržuje a systém ju nevie prepnúť. A to môže byť problém. U niektorých jedincov v staršom veku môžu ísť obličky naraz a dá sa ich alternatívne donútiť, aby išli naraz, no dá to veľa snaženia.

 • Bora píše:


  Akú úlohu majú potné žľazy v ľudskom tele?

  • Darina píše:


   Už z názvu je jasné, že hlavnou úlohou je potenie. Teda potíme sa prirodzene, keď je horúco a príliš teplo. Potíme sa, keď máme vysokú teplotu tela a to napríklad pri viróze a telo znižuje potením teplotu. Existuje však aj chorobné potenie a neprimerane a veľa a to sa často rieši napríklad zablokovaním určitých nervov a to rovno v pľúcach. Takto ošetrený človek sa prestane potiť na rukách, ale sa začne potiť inde, napr. na hrudi alebo nohách. Môže byť potenie aj pri vypätých psychických situáciách. Známy je výraz „zalial ho smrteľný pot“. V staršom veku, keď už dobre nefungujú obličky, že si obličky pomôžu tak, že toxíny sa vylučujú von cez kožu a vtedy človek veľmi zapácha.

 • Janula píše:


  Čo všetko v tele ovplyvňujú obličky?

  • Darina píše:


   Obličky odstraňujú odpadové látky v krvi a regulujú ich vhodný obsah. Určitá toxicita musí zostať a to z toho dôvodu, že pečeň a hypofýza z toxínov produkujú užitočné látky pre telo. Obličky čistia svaly od kyseliny mliečnej, ktorá vzniká pri fyzickom pohybe. Udržujú hladiny krvných tekutín v krvnej plazme a keď niekde dôjde k poškodeniu, hromadia telové tekutiny a vzniká opuch. Obličky regulujú krvný tlak na najmenších cievkach a žilkách. Obličky produkujú hormóny pre tvorbu červených krviniek a aj hormón pre rast kostí.

 • Izabela píše:


  Ako sa dá zistiť výskyt bielkovín v moči?

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien