jún
07
2013

Ochrana pred kliešťom

kliest3 darina 4DUDO: Ako sa mám chrániť proti kliešťom, čo by ste mi poradili?

 

 

DARINA: Keď už idete do lesa a budete zbierať hríby, bylinky alebo iba tak táboriť, tak sa na to všetko zodpovedne pripravte. Odporúčané je svetlé oblečenie, lesklé a šmykľavé a na nohách vhodná turistická obuv. Odev, obuv a aj pokožku si nastriekajte repelentom. Na trhu je viacero prípravkov.

 

Po určitých úsekoch si kontrolujte, či po vás niečo nelezie. Keď ste sa predierali húštinami alebo ste niekde sedeli, tak sa skontrolujte poriadne. A najlepšie je ísť do lesa vo dvojici a navzájom sa prezrieť.

 

Skúste sa vyhnúť chodníkom, po ktorých chodí lesná zver. Buďte všímaví na miestach, kde sa môže lesná zver zdržiavať ako krmelce, napájadlá a okraje lúčok. Po hodine chôdze alebo zberu v lese sa prekontrolujte.

 

Je zrejmé, že kliešťom vadia aromatické látky ako je rozmarín a napríklad aj B komplex. Dokonca mastičky proti plesniam na nohy. A keď už nemáte nič iné, tak aj obyčajný olej.  Jeden môj známy používa aj rozdrvený B komplex do kokosového oleja a tým si natrie celé telo. A takúto kombináciu kliešte skutočne nemajú radi. Alebo voňavé spreje a inú kozmetiku.

 

Written by Darina in: Borelióza |

Nekomentované »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien