aug
23
2013

Pankreas a B bunky

pankreasdarina1370015268_support-px-pngZUZA: Koľko B buniek na tvorbu inzulínu je v pankrease?

 

 

DARINA: V pankrease je približne 70 % B buniek, ktoré tvoria inzulín. Tých ostatných 30 %  buniek produkuje enzýmy, aby človeku dobre trávilo a tvorí sa tu ešte hormón na udržiavanie vhodnej hladiny cukru v krvi, aj keď do hladiny cukru majú čo hovoriť aj obličky. Potom sa tu tvorí ešte jedna dôležitá látka, ktorá koordinuje pri trávení spoluprácu pankreasu a žlče.

 

Nie je dobré strácať tieto B bunky, lebo sa obnovujú iba výnimočne. A tak je dobré vedieť, čo ich vo všeobecnosti poškodzuje a to je nadmerné fajčenie a u niektorých jedincov môže byť individuálne precitlivenosť na fajčenie smerujúca k ničeniu pankreasu a jeho buniek.

 

Ďalej bunky pankreasu môžu zničiť agresívne biele krvinky a vtedy hovoríme o neadekvátnej imunitnej reakcii. A tak je dobré z času na čas preveriť svoju imunitu, či je v poriadku a primeraná. Buď to skontrolujete u lekárov, alebo u liečiteľov pomocou intuitívnych techník.

 

A upozornenie pre gurmánov a osoby trpiace novodobým obžerstvom: prejedanie vysiľuje pankreas a uvedomte si, že bunky pankreasu majú svoju životnosť. A pri abnormálnych dávkach jedla a pitia pankreasu dôjdu tráviace šťavy a na to si treba dávať pozor.

 

Iný prípad poškodenia je v prípade nedobre fungujúcej imunity a biele krvinky a pomocné bunky imunitného systému zle a slabo pracujú. V tomto prípade môžu do pankreasu preniknúť mikroorganizmy a poškodiť ho. Imunita môže zareagovať tým, že v pankrease vyvolá zápal a to je tiež proces, ktorý zničí bunky pankreasu.

 

Rakovina alebo tvorba cýst v pankrease je tiež nebezpečná vec a je rozumné sa jej radšej vyhnúť pravidelnými kontrolami u lekárov. Napríklad rozlietaná hormonálna sústava po 40. roku života môže spôsobovať rast nezhubných nádorov. Ale voči pankreasu je rozhodujúci stav imunitného systému a ten treba kontrolovať.

 

Možno vás zaujmú informácie o liečbe pankreasu napríklad rádioaktívnymi mikroorganizmami, transplantáciou B buniek, alebo umelým pankreasom.

 

Rakovina a liečba – rádioaktívne mikroorganizmy

http://www.medicc.eu/sk/odborne-clanky/item/130-radioaktivne-bakterie-zacielene-na-metastaticke-karcinomy-pankreasu

 Umelý pankreas

http://www.osel.cz/tisk.php?clanek=6970

Kmeňové bunky a transplantácia

http://www.slovenskachirurgia.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6038&magazine_id=17

Written by Darina in: Cukrovka |

4 komentáre »

 • Nora píše:


  Poradíte čerstvej diabetičke I. typu?

 • Fiona píše:


  Kde v tele by sa mohol tvoriť náhradný inzulín?

  • Darina píše:


   Tak toto je zložité. Je možné, že organizmus spontánne vo svalovine a v tuku môže spraviť niečo ako náhradu pankreasu. Dokonca za určitých okolností môže telo ako záchranný akt poslať modifikované tukové bunky rovno do pankreasu alebo aj z iných oblastí ako kostná dreň. Ale nevie sa, ako to celé funguje. Požiadala som mailom o konzultáciu Sašu Puebla a došla táto odpoveď:

   Pri intuitívnej diagnostike som skutočne našiel pár jedincov, ktorým organizmus vybudoval v tele náhradný pankreas. Ale problém je v tom, že tvorba inzulínu v týchto náhradách nebola úplne v poriadku a napríklad osoby začali trpieť silnou obezitou. Síce nezomreli stratou pôvodného pankreasu, ale priberanie je v takýchto prípadoch nezastaviteľné. Ale bol aj prípad vytvorenia náhrad vo svaloch a tam sa produkoval inzulín mimoriadnej kvality. Sú to však ojedinelé prípady a medicínsky nejasné udalosti. Zaujímavé sú prípady z Kaukazu, kde ľudia užívajú čierne múmio a je tam dosť prípadov tvorby svalového inzulínu silnej chemickej formule. Aj u nás sa nájdu prípady produkujúce niečo ako svalový inzulín. Ale v zásade ide o ojedinelé prípady a neboli medicínskou vedou skúmané. A teda tieto prípady treba brať so značnou rezervou.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

Design: TheBuckmaker.com WordPress Themes

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien